sadsad x
asdasd

Saat Pili Nasıl Değiştirilir?

11 Ocak 2022

Saat Pili Nasıl Değiştirilir?

Kol Saatleri, günlük hayatımızda severek kullandığımız vazgeçilmez aksesuarlarımız arasında. Her sene değişen trendlerle birlikte, saat modelleri de sezonluk olarak kendilerini yeniliyor elbette. Kol saati meraklıları için bir tutku olan saat modası, her sezon yeni özellikler ve tasarımlarla ilgi çekerek sevenlerini cezbetmeyi başarıyor. Günümüz teknolojisine de ayak uyduran saat markaları, her geçen gün daha çok özelliğe sahip ve akıllı telefonumuzla uyumlu akıllı saatler üretiyorlar. Her ne kadar yükselen trend akıllı saatler olsa da, klasik saat modellerinden vazgeçemeyen saat tutkunlarının da sayısı bir hayli fazla. Hayattaki duruşumuz hakkında çok şey anlatan kol saati seçimimizde klasik kadranlı ve analog bir model tercih eden saat tutkunları genellikle sağlamlığa ve istikrara önem veren kişiler oluyor.

İstikrarlı bir duruşu olanlar için önemli birer aksesuar olan analog saat modellerinin kullanımı da aslında oldukça pratik. Akrep, yelkovan ve saniye kolundan oluşan üçlü gösterge sistemini analog saatleri okumak için kılavuz olarak kullanırız. Daha ilkokul çağlarımızdayken bize öğretilen bu üçlü gösterge sistemi bütün analog saatler için aynıdır. Mekanik ve quartz mekanizmalı olmasına bakılmaksızın bütün analog saat modellerini kolaylıkla okumamızı sağlayan üçlü gösterge sisteminde; akrep saatleri, yelkovan dakikaları, saniye kolu da adından da anlaşılacağı üzere saniyeleri göstermek için kullanılır. Saati anlamak için sırasıyla önce akrebe, sonra yelkovan ve saniye göstergesine bakarak, üçünün gösterdiği zaman dilimlerini birleştiririz. Oldukça pratik ve kolay olan bu bilindik yöntem, analog saat kullanımının temelini oluşturur.

Analog saatlerin yapımında kullanılan üç farklı türde mekanizma vardır. Saat mekanizması, saatin göstergelerinin şaşmadan çalışmasını ve sürekli olmasını sağlayan yapıya verilen addır. Bir saatin, kaliteli olup olmadığını mekanizmasının çeşidinden anlayabiliriz. Pil ile çalışan Quartz mekanizmalar en çok tercih edilen ve en dayanıklı saat modelleri arasındadır. Genellikle İsviçre yöntemiyle üretilen quartz mekanizmaya sahip saatler, hem erkek hem de kadın saat modellerinde kaliteli ürünler ve dayanıklılık sunar. Bunun yanında, tepe düğmesi vasıtasıyla kurulan ve kurduktan sonra bir daha şaşmayan mekanik mekanizmaya sahip saatler ile bileğimize taktığımızda içinde bulunan rotor sayesinde kendi kendine kurulan otomatik mekanizmaya sahip saat modelleri de mevcuttur.

Sezonluk trend saat modellerinin yanı sıra, sağlamlık ve istikrara önem veren saat severler için tercih ettikleri saatin uzun ömürlü olması da bir başka etkendir. Quartz mekanizmaya sahip saatler, ömürlük ve dayanıklı olmaları sebebiyle de tercih edilirler. Bazı lüks markalar, quartz mekanizmalı saat modellerini İsviçre yöntemiyle el yapımı olarak üretmektedir. Yüz yıllık bir geleneği sürdüren bu saat markaları, saat işçiliği konusunda oldukça yüksek kalite vaadetmektedirler. Ancak yine aynı gelenekle üretilen ulaşılabilir quartz modeller de mevcuttur. Bu modeller düşük bakım maliyetleri sebebiyle de yine çoğunlukla tercih edilirler. Birkaç yılda bir pilini değiştirerek uzun yıllar boyunca aynı sağlamlıkla kullanım sunan quartz mekanizmalı saat modelleri, darbvelere karşı da dayanıklı olmaları sebebiyle ekstra avantaj sağlarlar.

Kol Saati Pili Nasıl Değiştirilir?

Quartz mekanizmalı kol saatlerinin pilini değiştirmek aslında oldukça basittir. Ancak bazı modellerde saatinizin pilini yetkili servisin değiştirmesi daha iyi olacaktır. Kapağın açılmasıyla saatiniz garanti kapsamı dışında kalabileceği gibi, çok hassas modellerde profesyonel olmayan birinin kapağı açması saat mekanizmasının bozulmasına da sebebiyet verebilir. Uzun süreler boyunca yanınızdan ayırmadığınız ve gözünüz gibi baktığınız saatinizi riske atmamak için bu konuda uzman teknik servislerden destek almak en iyisi olacaktır.

Ancak kol saati pilini hala kendiniz değiştirmek istiyorsanız bu adımları izlemeniz yerinde olacaktır. Saat modelleri farklı kapak çeşitleriyle tasarlandığı için saatlerin arka kapaklarını açmak için farklı yöntemler izlenebilir. Her ne kadar saat modelleri tasarımları çok çeşitlilik gösterse de, temelde iki kapak çeşidi vardır. Bunlar, tek çentikli düz kapaklar ile çok çentiğe sahip kapaklardır. Genellikle kaliteli saatlerde çok çentikli kapaklar bulunur.

İki çeşit kapağı açmak için de doğru araç kullanımı çok önemlidir. Özellikle quartz saat mekanizmaları oldukça hassas olduğundan, saat kapağını açarken mutlaka saat tamir seti ekipmanları kullanılmalı ve saate çok özenli davranılmalıdır.

Tek çentikli düz kapakları açmak için, doğru aracı kullanarak hafif bir şekilde kapağın kenarında bulunan çentiği ittirmeniz yeterli olacaktır. Çok çentikli kapaklar için ise özel bir alet kullanılır. Saatin kapağını açtıktan sonra altında bulunan iç metal kapağı hafif bir şekilde kaldırmanız gerekir. Bunu yaparken başka hiçbir şeye zarar vermediğinize ve saatin mekanizmasını bozmadığınıza emin olmalısınız. İç kapağı da kaldırdıktan sonra, saat pilinin olduğu yuvayı göreceksiniz. Yuvadaki bitmiş pili özenli bir şekilde çıkarıp, yerine kol saati pili çeşitlerinden uygun olanı takmanız ve pili yuvanın çentiğine oturtmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra, saatinizin çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edebilirsiniz. Saati çalıştırdıktan sonra kapakları yine aynı özenle yerlerine oturtup saatinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemi hızlı bir şekilde yapmak saat mekanizmanızın nem ve toz gibi etkenlerden etkilenmemesi açısından oldukça önemlidir.

Saat Pili Ne Kadar Süre Gider?

Kol saati pili yıllarca dayanabilen, uzun ömürlü bir pil çeşididir. Saatinizin pilinin normal şartlarda 2 – 4 yıl dayanması gerekmektedir. Eğer pili iki yıldan daha az dayanan bir kol saatiniz varsa, mutlaka bir teknik servise göstermeniz yararınıza olacaktır.

Saat Pili Değiştirme Maliyetleri

Saat pilleri, kalitesine ve tipine göre çeşitlilik gösterir. Saatinizin pilini değiştirmek için, öncelikle saat modelinize uygun pili bulmanız gerekmektedir. Kol saati pilleri, birçok farklı marka tarafından çeşitli kalitelerde üretilmektedir. Eğer ömrü uzun olan bir pil istiyorsanız, daha kaliteli markaların saat pillerinin daha uzun dayandığını bilmelisiniz. Saat modeliniz de kaliteli ve dayanıklı bir markaysa, pilin uzun ömürlü olması için saat bakımınızı aksatmamalı ve kaliteli kol saati pillerini tercih etmelisiniz.

World Axess Bonus Maximum Card Finans Advantage Visa Master Card
Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.