sadsad x
asdasd

Saat Kordonu Kısaltma Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022

Saat Kordonu Kısaltma Nasıl Yapılır?

Kol saatlerinde karşılaşılan en önemli detaylardan bir tanesi kordonun geniş olması durumudur. Bu tür durumlarda kol saati bileğe geniş olduğundan saatin bilekten düşmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kol saatinin kullanım konforu düşmekte ve saatin zarar görmesi söz konusu olabilmektedir. Bu sorun karşısında yapılması gereken şey ise kordonun daraltılmasıdır. Kordonun daraltılması işlemi ise saatin kordonuna göre farklılıklar göstermekle birlikte, bu işlemin uzman biri tarafından yapılması önerilmektedir.

Saat kordonları metal, hasır, deri, silikon ve kumaş şeklinde olabilmektedir. Bu farklı kordonların daraltılması ise farklı şekillerde yapılmaktadır. Farklılık gösteren kordon kısaltma işlemleri bu nedenle işin uzmanlarınca yapılmalıdır. Öte yandan bazı kordon kısaltma aparatlarıyla da kullanıcının kendisi kordon kısaltma işlemini yapabilmektedir.

Metal Kordonlar Nasıl Kısaltılır?

Kol saatlerinde en çok kısaltma ihtiyacı duyuran saatlerin başında metal kordonlu saatler gelmektedir. Bu saatlerin büyük çoğunluğunda tek bir genişlik ayarı bulunduğundan, saatin dikkatlice ve kararından kısaltılması gerekmektedir. İşin uzmanı olan saatçilerde bu işlem hem ucuz hem de kısa bir şekilde yapılmakla birlikte, kullanıcının kendisinin de kordon kısaltma işlemi yapması söz konusudur. Bu işlem için gerekli olan aparatla metal kordonlarda bulunan pimlerin azaltılması ile kordon kısaltması işlemi yapılabilmektedir. Kolay bir kullanıma sahip olan bu aparatlar ile kısa bir sürede kordon daraltması işlemi yapılabilmektedir.

Deri, Hasır ve Silikon Saat Kordonları Nasıl Kısaltılır?

Kordon kısaltma işlemi metal saatlerde olduğu gibi; deri, silikon, hasır ve kumaş kordonlu saatlerde de yapılmaktadır. Bu saatlerde yapılacak olan kısaltma işlemi ise son derece dikkat gerektirmektedir. Saat kordonunun kısaltılması ev gereçleri ile de yapılabilmekle birlikte; bu tür işlemler sonrasında kordonun çizilmesi, yırtılması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Öte yandan kordon kısaltma işlemi için açılan delik veya deliklerin orantısal olarak doğru yerde açılmaması nedeniyle saatin kullanım konforu ciddi şekilde zedelenebilmektedir.

Kordon kısaltma işlemlerinde olası sorunlar ile karşılaşmamak adına, kullanıcının bir uzman tarafından destek alması daha sağlıklıdır. Ancak bununla birlikte; hasır, deri, silikon ve kumaş kordonlu saatlerin kısaltılması için gerekli aparatlar bulunmaktadır. Bu aparat ile istenilen kısaltma seviyesi dikkatli bir şekilde yapılabilmekte ve sonuç alınabilmektedir.

World Axess Bonus Maximum Card Finans Advantage Visa Master Card
Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.