sadsad x
asdasd

Oksitlenmiş Saat Nasıl Temizlenir?

21 Şubat 2022

Oksitlenmiş Saat Nasıl Temizlenir?

Kadın ve erkekler için moda anlamında en çok tercih edilen aksesuarlardan bir tanesi olan kol saatleri hala en işlevsel araçlardan bir tanesidir. Bu nedenle çokça kullanılan bu saatlerin belli başlı sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların başında ise saatin oksitlenmesi gelebilmektedir. Saatin oksitlenmesi zaman içerisinde olabileceği gibi; su ile temas durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Saatin oksitlenmesi sonrası kullanım konforu ciddi oranda azalmaktadır. Bunun yanında saatin bozulmasına neden olan şeylerin başında oksitlenme gelmektedir. Bu tür durumlara karşılık oksitlenmeyi hızlıca gidermek, saatin kullanım ömrünü arttırmaktadır.

Metal kordonlu saatlerde görülen bu oksitlenme; metal gövdeli saatlerde ve yine metal kadranlı saatlerde de görülebilmektedir. Halk arasında paslanma olarak bilinen oksitlenmenin giderilmesi ise küçük işlemler dahilinde gerçekleşebilmektedir. Meydana gelen paslanmanın giderilmemesi halinde, saatin kullanım ömrü oldukça kısalmakta ve saatin kısa bir sürede kullanılmaz hale gelmesine neden olmaktadır.

Sıvı Teması Oksitlenme Yapar mı?

Kol saatlerinde en istenilmeyen sorunların başında gelen oksitlenme oldukça can sıkıcıdır. Kısa sürede saatin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilen oksitlenmenin birkaç nedeni olabilmektedir. Saatin gerekli temizlik ve bakım işlemlerinin yapılmaması halinde oksitlenmesi söz konusu olabilmektedir. Saatte bulunan metal parçaların periyodik bakım ve temizlik işlemlerinin yapılmasıyla oksitlenmeye karşı çözüm bulunabilmektedir. Öte yandan oksitlenmeye neden olan başlıca sebep ise sıvı temasıdır. Sıvı ile temas eden metal yüzeyler ilerleyen süreçlerde oksitlenmeye ve sonrasında paslanmayla karşı karşıya kalabilmektedir.

Sıvı ile temastan kaçınılması kol saatinin ömrünü arttırmaktadır. Bunun yanında ister istemez sıvı ile temas eden saatin hemen kurutulması gerekmektedir. Kurutulma işleminin gecikmesi halinde metal yüzeyde meydana gelen kimyasal tepkime sonrası oksitlenme başlamaktadır. Bu nedenle sıvı ile temas eden saatlerin kuru bez ile kurulanması önemli detaylardan biridir.

Oksitlenmenin Giderilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kol saatlerinde meydana gelen oksitlenmenin giderilebilir olduğunu bilmek gerekir. Yaşanan oksitlenme saatin ömrünün tamamlandığı anlamına gelmemekle birlikte geciktirilen bakım ve temizlik işlemi nedeniyle saatin çöpe atılması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bakım ve temizlik işlemi geciktirilmeden, bu konuda uzman kişiler tarafından oksitlenmenin giderilmesi gerekmektedir. Birkaç işlem ile ilk günkü haline gelebilen saatlerin oksitlenmesine karşın gerekli özel macunlar bulunmaktadır. Oksitlenen bu saatlere sürülen macun ile iyileştirme yapılmakta ve gerektiğinde saatin öz maddesi ile zarar gören bölgenin onarılması sağlanmaktadır.

World Axess Bonus Maximum Card Finans Advantage Visa Master Card
Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.