Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
En İyi Saat Camı Hangisi?
12.01.2022

En İyi Saat Camı Hangisi?

En İyi Saat Camı Hangisi?

Kol saati tercihinde bulunmak isteyen kullanıcılar için en önemli detaylardan bir tanesi şüphesi saatin cam özelliğidir. Saatin hangi camdan yapıldığı önemli bir detay olmakla birlikte; bu camların özellikleri de yine tercih noktasında dikkat edilen şeylerden bir tanesidir. En iyi saat camı hangisi diye merak edip araştırma yapan kullanıcılar için bazı cam tipleri önerilebilir olmaktadır. Öncelikle saatlerde kullanılan cam çeşitlerine değinmek gerekirse; bu çeşitler mineral, mika, kristal, yansımasız, sert kristal ve safir olmaktadır. Markadan markaya ve modelden modele farklılıklar gösteren bu saat cam tiplerinden tercih yapılması muhtemeldir.

 

En iyi saat camı hangisi sorusuna birçok açıdan farklı cevaplar verilebilmektedir. Kullanıcılar tarafından en çok kıyaslanan iki saat cam tipi olmakta ve bu tipler ise mineral ile kristal camlardır. Hangi camın daha kaliteli ve daha tercih edilebilir olduğunu merak eden kullanıcılara verilecek cevaplar birbirinden farklı noktalara dayanmaktadır. Örneğin kristal cam tercihine gelindiğinde bu cam için daha parlak ve canlı bir özellikten bahsetmek mümkündür. Bu özelliği ile kristal camın mineral camın önüne geçtiği aşikardır; ancak kristal cam üretiminde kullanılan kurşun nedeniyle bu camın hem sağlığa hem de doğaya zarar verdiği gerçeği de yadsınamamaktadır. Bu nedenle son yıllarda birçok marka bazı farklı kimyasallar kullanmak suretiyle kurşun kullanımdan vazgeçildiğini açıklamışlardır. Bu doğrultuda kristal camın kalitesini bir adım önde tutmak mümkün olabilir; ancak hangi kimyasal maddelerin kullanıldığı ise markalar tarafından detaylıca açıklanmamaktadır.

 saat camlarının özellikleri

Saat Camlarının Özellikleri Nelerdir?

Saat camlarında kullanılmak üzere birçok farklı ürün bulunur. Bunlar; mineral, mika, kristal, yansımasız, sert kristal ve safir şeklindedir. Bu camların bazı ön plana çıkan özelliklerine gelecek olursak;

 

-        Mineral cam, sıkılaştırma tekniği ile üretilmiştir. Bu teknik nedeniyle kırılma ve çizilmelere karşı dayanıklı bir cam olarak ön plana çıkar. Kimyasal maddelerin az etkilediği camlardan olan mineral camların geçirgenlik ve şeffaflığı ise zaman için düşmemektedir.

-        Kristal cam, kol saatlerinde en çok tercih edilen camlardan biridir. Camın üretiminde kullanılan kurşunun insana ve doğaya zararlı olması nedeniyle bazı markalar kurşun yerine farklı kimyasallar ile kristal cam üretimine geçmiştir. Kristal camın öne çıkan özellikleri ise bu camın; dayanıklı, kaliteli ve daha canlı olmasıdır.

-        Suni sentetik safirden yapılan safir camlar ise en dayanıklı camlardan bir tanesidir. Çizilmesi zor olan bu camlar; ısıya karşı da dayanıklıdır.

 

Saat Camı Nasıl Temizlenir?

Saat camları farklı ürünlerden yapılmakla birlikte bu camların rutin günlük temizlikleri birbirinden farklı değildir. Bu camların temizliğini yumuşak bir bez yardımı ile yapmak mümkündür. Bu bezlerin tüy bırakmaz cinsten olması önemlidir. Camın iç temizliği ise işin uzmanına verilerek yapılması ise daha doğrudur. Ayrıca cam çiziklerinin giderilmesi için de yine işin uzmanına başvurmak gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.