Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Saatlerde İyon Kaplama Nedir?
01.03.2022

Saatlerde İyon Kaplama Nedir?

Saatlerde İyon Kaplama Nedir?

Kol saatleri günümüzdeki halini alana kadar yüzlerce farklı işlemlerden geçmiştir. Bu işlemlerden birisi de iyon kaplamadır. İyon kaplamalı saatler günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise saatin olduğundan çok daha güçlü bir yapıya sahip olması ve darbelere karşı ekstra bir önlem sağlamasıdır.

İyon kaplama temel olarak bir maddenin yüzey özelliklerini değiştirebilmek için kullanılan yöntemdir. Diğer bir ismi ise ‘PVD’ olarak geçmektedir. 1800’li yıllarda keşfedilmiş olmasına rağmen teknolojiye erişim ve kullanım şekillerinden kaynaklı olarak son 30 yıldır büyük bir popülerliğe sahiptir. Peki, saatlerde iyon kaplama nedir?

PVD (İyon kaplama) tekniği vakumlu bir ortamda ısıtıcıyla birlikte buharlaşan katı haldeki kaplayıcı ham maddelerin, kaplanarak malzemenin üzerine bir film tabakası gibi yapıştırılması olarak özetlenebilmektedir. Elbette ki gerçekleştirilen işlemde salt bunlar yoktur. Birçok operasyon bulunmaktadır.

PVD tekniği günümüzde korozyona karşı diren gerektiren malzemeler üzerinde kullanılmaktadır. Bunların ilki ise saatlerdir. Saatlerde çizilme, çillenme ve kırılma gibi istenmeyen durumlara karşı korunmaktadır. Elbette ki normal bir kaplamadan çok daha fazla dayanıklılık sağlamaktadır. Bu hususta atlanmaması gereken önemli bir nokta da kaplamanın sağlamlık durumu, tutunulan katmanın üzerine kaplandığı ham maddenin sağlamlığına göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse çelik kol saati kasasına yapılacak olan iyon kaplama işlemiyle metal kol saat kasasına yapılacak olan iyon kaplama aynı dayanıklılığı sağlamayacaktır.

 

Kol Saatlerinde İyon Kaplama Neden Yapılır?

Tommy Hilfiger TH1791564 Kol SaatiKol saatleri konumlar ve kullanımlarından kaynaklı olarak sürekli darbeye maruz kalabilmektedir. Saatin darbelere maruz kalması iç mekanizmasını bozabileceği gibi saatin kasasını da kırabilmektedir. Bunun önüne geçmek için çelik kasalar daha sık kullanılmaktadır. Ancak çelik kasalarda belirli bir ölçüye kadar dayanıklılık sağlamaktadır. Nihai ve tam dayanıklılık isteyen saat kullanıcıları çelik kasa üzerine iyon işleminin geçirildiği saatleri tercih etmektedir. Yani temel olarak saatin alabileceği darbelere karşı iyon kaplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tommy Hilfiger Kol Saati modellerimizi incelemek için tıklayın. 

 

 

İyon Kaplama Saate Zarar Verir Mi?

Guess Collection GCY18006L5 Kadın Kol Saatiİyon kaplama genel itibariyle saatin iç mekanizmasına zarar vermemektedir. İyon kaplama temel olarak saatin kasasının dış malzemesine uygulanmaktadır. Saatin çalışma dinamiğinin kasa içinde olmasından kaynaklı herhangi bir sorunun yaşanması mümkün değildir. Aksine iç mekanizmaya ekstra bir önlem sağlamaktadır.

 

 

Guess Collection GCY18006L5 Kadın Kol Saati model ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

 

 

 

İyon Kaplamalı Saat Fiyatları Ne Kadar?

İyon kaplamalı saat fiyatları, standart kol saatlerine göre bir miktar daha yukarıda olabilmektedir. Çünkü ekstra bir işlem gerçekleştirilmektedir. Uzun süreli bir saat kullanımı için bu seçeneği göz ardı etmemekte fayda var.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.