Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Saatin Parçaları Nelerdir?
01.03.2022

Saatin Parçaları Nelerdir?

Saatin Parçaları Nelerdir?

Saat, tarih boyunca onlarca farklı modellere ve çalışma tekniklerine sahip oldu. Günlük hayatta kolumuzda rahatça taktığımız saatin parçaları ise binleri bulunuyor. Küçük ve büyük olmak üzere birçok parça saatin çalışabilmesine olanak sağlıyor. Tasarım, üretim teknikleri ve malzeme noktasında oldukça farklılık gösteren saat modellerinin içindeki parçalar nelerdir? Bu sorunun cevabında ise şöyle bir liste çıkıyor:

-        Kadran

Kadran, saatin temel parçalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Altındaki ayakların sayesinde makineyle birlikte birbirine sabitlenen kadran parçaları genellikle metal zeminden oluşmaktadır. Bazı modeller de sedef ve ahşap gibi parçalar kullanıldığını söylemekte fayda var.

 

Fossil FS5241 Erkek Kol Saati-        Kasa

Saatin mekanik sistemlerinden birisi de kasadır. Kasa yapısından kaynaklı oval, dikdörtgen, köşegen veya fıçı formunda tasarımlara sahiptir. Kasa adından da anlaşılacağı üzere saatin çalışabilmesine olanak sağlayan sistemi kasa gibi korumaktadır. Arka kapak, kasaya vidalı veya sıkı geçirilmektedir. Ayrıca kasada saatin çalışabilmesi için çeşitli düğmeleri taşımaktadır.

-        Kayış

Kayış, kol saat parçaları arasında estetik noktada oldukça belirleyici olan bileşenlerden birisidir. saat kasanın kolda sabit kalabilmesini sağlamaktadır. Bilezik veya kordon olarak da halk arasında bilinmektedir. Günümüzdeki saat modellerinde deri, silikon, plastik ve metal gibi bileşenler kullanılarak üretilmektedir.

 

Fossil FS5241 Erkek Kol Saati model ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

 

 

FOSSIL ES4338 Kadın Kol Saati

-        Zemberek

Otomatik saatlerde kurma koluyla birlikte gerilir, saatin tüm çarklarını hareket edebilmesini sağlamaktadır.

-        Dişli Takımı

Bu parça temel olarak saatin balans çarkına gücü taşımak için kullanılmaktadır. Söz konusu parça saniye, dakika ve saati meydana getirmektedir. Oldukça hassas bir sisteme sahip olmasından kaynaklı sürekli olarak bozulabilmektedir.

-        Maşa

Klasik saat gösterimini sağlayan tüm saatlerde kalp görevini üstlenen parçanın adı maşadır. Maşa, kollarla balans çarkının osilasyonunu belirleyen vuruşu yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Her saatte duyduğumuz tik-tak sesi bu parçadan gelmektedir.

 

                                            

FOSSIL ES4338 Kadın Kol Saati model ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

 

 

 

Cockpit CK-5455-BE Çocuk Kol Saati-        Bezel

Bezel, saat camını kavraya çerçevenin adıdır. Bu parça çok nadir olarak camın alt kısmında da bulunabilmektedir. Temel görevine bakıldığında ise zaman farklıklarının okunabilmesine yardımcı olmaktadır. Bazı saatlerdeyse bezel, tek yöne doğru çevrilebilme özelliğine sahiptir.

-        Akrep, Yelkovan Takımı

Akrep ve yelkovan takımı saatte en fazla bilinen parçalardan birisidir. Dakika ve saatin okunabilmesi için kullanılmaktadır. Akrep ve Yelkovan takımının ilk saatlerde de kullanıldığını söylemekte fayda var. Temel bir parçadır, dijital ve akıllı saatlerde ise bulunmamaktadır. Daha çok klasik kol ve duvar saatlerinde görülür.

  Cockpit CK-5455-BE Çocuk Kol Saati model ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.