Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Saat Kadranı Nedir?
01.03.2022

Saat Kadranı Nedir?

Saat Kadranı Nedir?

‘’Kadran’’ kelimesi günümüzde oldukça farklı olanlarda farklı anlamlarla kullanılabilmektedir. Kadran kelimesinin temel olarak kullanıldığı cümlede anlam kazanabileceğini söylemek mümkündür. ‘’Kadran’’ kelimesi Türkçede ‘’üzerinde ibrenin döndüğü bölümlere ayrılmış yüzey, pusula yüzlü’’ anlamına gelmektedir.

Saatte kadrana bakıldığında saatin üzerinde bulunan zamanın ölçe amacıyla kullanılan rakam ve çizgi işareti bulunan rakamları gösteren yüzdür. Elinizdeki kol saatine ilk baktığınızda karşınıza çıkan şey kadrandır. Kadranlar duvar saatleri de dahil olmak üzere son derece önemli bir bölgedir.

Saat Kadran Çeşitleri Nelerdir?

Saat kadranları, saatin görsel tasarımı için son derece önemli bir detaydır. Saat kadranın farklılığı saati doğrudan etkilemektedir. Günümüzdeki birçok kadran çeşidi görsel tasarım için tercih ediliyor olsa da farklı saat kadranlarında çeşitli özelliklerin de bulunması söz konusudur. Günümüzde en popüler kadran çeşitlerine bakıldığında korunması için şeffaf vernikle kaplanmış, fırçalanmış veya mat olan kadranlardır. Bazı kadran çeşitlerine bakıldığında ise karşımıza şu tablo çıkmaktadır:

Michael Kors MK3402 Kadın Kol Saati-        Crosshair

Crosshair genellikle çapraz görünümü ifade edebilmek için kullanılan bir kelimedir. Bu tasarım geçmişe yapılan saat yolculuğunda en yaşlı olan kadran motifidir. İsminden de anlaşılacağı üzere kadranın tam ortasından yatay ve dikey çizgilere sahiptir.

-        Yaldız

Yaldız bir tekniğe verilen isimdir. Altın veya altın boyasıyla kaplanış olan saat kadran çeşididir. Yaldızlı kadranlarda altın boya, bir saat kadranın tüm farklı özelliklerini basabilmektedir. Bunların yanı sıra saat adı veya işaretleyicileri de bünyesinde barındırmaktadır.

-        Keten

Keten kadran çeşitlerine bakıldığında herhangi bir bez içermeden keten bezine oldukça benzeyen bir tasarımdır. Birden fazla yatay ve dikey işaretlerinin yanı sıra keten bezini anımsatmaktadır. Birçok marka yetişkin erkeklere yönelik olarak keten kadran çeşidini tercih edebilmektedir.

 

 

Michael Kors MK3402 Kadın Kol Saati ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

 

 

 

-        Tapisserie

Temel olarak yüzeyinde dar kanallara ayrılmış olan birden fazla karede oluşmaktadır. Pantogram makinesi tasarlanan görselliği izler bırakarak, kadrana işlemektedir. Bu sayede saat sahibine onlarca farklı görsel seçenek yaratılmaktadır.

-        Mat

Mat kadranlar temel olarak belirli rengin veya motifin kadrana bastırılmış şeklidir. Genellikle siyah ve asil renklerin mat olarak kadrana basılmasıyla saatle birleşmektedir. Şık bir görünü sağlamasının yanı sıra radikal tercihler için oldukça hoştur.

 

Lee Cooper LC06826.450 Kadın Kol SaatiKadran Saat İçin Önemli Midir?

Kadranlar saatler için teknik olarak önemli bir özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Saatin tasarımı için son derece önemli olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Çünkü saat ile kurulacak olan ilk gözlem dolaylı olarak kadranla alakalıdır. Bu yüzden kadranlar teknik olarak pek önemli olmayıp, görsellik için önemlidir.

 

Lee Cooper LC06826.450 Kadın Kol Saati ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.