Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?
11.01.2022

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Saat modasının her sezon yeni trendler keşfettiği günümüzde lüks saat modellerinin tasarımlarına sahip olmak bir statü ve imaj göstergesi olmuş durumda. Kol saatlerinin sadece saati göstermekten öteye gidip tarzımızın bir parçası olmalarıyla birlikte markalar da tasarımlarını lüks ve sofistike bir çizgiyle sunuyorlar. Bütün bu ihtişamı bileğinde taşımak isteyenler ise kol saati seçimlerinde orijinal saat almaya özen gösteriyor elbette. Peki orijinal saat nasıl anlaşılır ve orijinalini sahtesinden nasıl ayırırız? Siz de, uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli ve orijinal bir kol saati satın almak istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kaliteden ödün vermek istemeyenler ve aldığı ürünün sağlamlığına dikkat edenler için, kol saatlerinin orijinal olması oldukça önemlidir. Bazen güvenilir olmayan bir kanaldan aldığınız saatinizde, biir sorun olduğunu hissedebilirsiniz. Özellikle de, kaliteli bir marka satın aldıysanız ve saatinizde beklediğiniz kaliteyi hissedemiyorsanız genellikle satın aldığınız saat sahtedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, satın aldığınızın orijiinal saat olduğuna emin olmanız gerekir. İşte orijinal saat alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Güvenilir Satıcı

Kol saatlerinde sahtecilik oldukça sık görülen bir durumdur. Bu yüzden, satıcınızın orijinal saat sattığına emin olmalısınız. Bunun için, satıcıdan orijinallik garantisi isteyebilir veya satış kanalınızı internette araştırabilirsiniz. Genellikle distribütör veya resmi ithalatçı olmayan firmaların sattıkları, orijinal saat olmayabilir.

  • Fiyat

Orijinal saat araştırırken, beğendiğiniz modeli değerinin çok altında satan bir yer görürseniz şüpheyle yaklaşabilirsiniz. Eğer, indirimli saati güvenilir bir kanal satıyorsa tabiki fırsatı yakalamanız çok önemli ancak güven konusunda emin olamadığınız kanallara çok dikkat etmelisiniz. İnternette iletişim adresi dahi bulunmayan ve lüks markaları değerinin çok altına satan birçok satıcı bulunduğundan, satıcıyı dikkatle incelemeniz ve iletişim kuramayacağınız, gelişigüzel görünen sitelerden alışveriş yapmamanız tavsiye edilir.

  • Saatin Sesini Dinleyin

Saati kulağınıza götürdüğünüzde, orijinal saat olup olmadığı konusunda çok fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Saatin tıklamaları, orijinalliği konusundaki en büyük göstergedir. Mükemmel bir işçilik ve kaliteli parçalarla üretilmiş bir saatin sesinde kusursuz bir aheng olmalıdır. Bu yüzden saatin arkasını kulağınıza götürüp, saatin tik-tok seslerinde kusursuz ahengi yakalamaya çalışın ve ritminde belirgin hatalar arayın. Bu yöntem, orijinal saat satın alırken uygulanabilecek en doğru yollardan biridir ve orijinal saat nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek en kesin cevaptır.

  • Belirgin Hatalar

Yüksek kaliteli saat markaları, ürettikleri saat modellerini çok sıkı standartlarla test ederler. Bu nedenle herhangi bir boya solması veya boyada bir yanlışlık, çizik ve kusur saatin açıkça sahte olduğunun göstergesidir. Ayrıca, saatin kayış klipsi tam oturmuyorsa ve kapandığında hareket ediyorsa veya saatiniz başka bir saatle kıyaslandığında düzgün çalışmıyorsa çok büyük ihtimalle sahtedir.orijinal saat nasıl anlaşılır

  • Kusurlu Yazılar

Lüks markaların çalıştığı profesyonel saat ustaları, el işçiliklerinde kusursuzluğa çok önem verirler. Saatlere yazdıkları yazılarda çok hassas gravür aletleri kullanan bu saat ustalarının hatalı yazılmış bir gravür yazıyı veya seri numarasını onaylamaları mümkün değildir. İşte bu yüzden, üstüne okunması zor ve iç içe geçmiş, karışmış harfler yazılı bir saatin orijinal olma ihtimali yoktur.

  • Ağırlık

Orijinal saatler, mekanizmalarında değerli metallerden üretilmiş çok sayısa küçük parçaya sahiptirler. Bu metallerin ağırlıkları, genellikle tasarım saatlerin göründüğünden daha ağır olmasına sebebiyet verir. Ancak orijinal olmayan saatlerde böyle parçalar bulunmayacağından saat çok hafif olacaktır. Bu gibi durumlarda saatinizi avucunuza alıp tartmanız, kalitesini hissetmeniz için önemli bir faktördür.

  • Tasarım

Tercih ettiğiniz saat modeli lüks bir markaya aitse, genellikle tasarımı da eşsizdir. Tasarımcılar, ürettikleri modelde bu benzersizlik hissini verebilmek için saatlere genellikle imzalarını bırakırlar veya küçük detaylar eklerler. Yüksek kaliteli tasarımlarda bu özgün detaylar hemen fark edilir ve modelden modele değişiklik gösterebilir. Tercih ettiğiniz modeldeki özgün tasarımcı detaylarını yakalamak için, modeli iyice araştırmanız gerekir. Eğer saatinizde belli detayları fark edebilirseniz, saatin orijinalliği konusunda şüpheye düşmenize de gerek kalmaz.

  • Saat Kayışı

Lüks markalar, saat kayışlarındaki tokalara genellikle damga basarlar. Saatinizi alırken orijinalliğine önem veriyorsanız, kayıştaki bu damgaları tespit etmeli ve kusurlu gözüken toka ve kayışlara sahip saatleri satın almamanız gerekir.

  • Seri Numarası

Saatinizin üstünde bulunan seri numarasıyla, kutusunda yazanın aynı olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca saatinizi satın aldığınızda, seri numarasını üretici firmadan kontrol ettirmek ve saatin garanti ve kalite belgelerinin eksiksiz olmasına dikkat etmek de orijinal saat satın alırken uyulması gereken önemli noktalar arasındadır. Garanti belgesinde, markanın imzası ve kaşesinin bulunması gerektiği de dikkat edilmesi gereken ayrı bir konudur.

  • Renk

Orijinal saat modellerinin kasa ve kayışları canlı ve parlak renklere sahiptir. Metalik renkler parlak olmalı ve saatin boyası kaliteli gözükmelidir. Soluk ve çizik görünen saatlerin orjinalliği şüphe uyandırıcı olabilir.

Orijinal Saat Nereden Alınır?

Orijinal saat almak için güvenilir satıcı ve alışveriş kanallarından şaşmamak en doğrusu olacaktır. Sadece yetkili satış mağazalarının; yani distribütör ve resmi ithalatçı firmaların satış kanallarından alışveriş yaparsanız saatinizin orijinalliği konusunda sorun yaşamazsınız. Ancak, şüpheli görünen ve lüks markaları değerinden çok düşüğe satan satıcılara güvenmemek gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu gibi satıcılardan alışveriş yaptığınız takdirde, ürün iadesi için iletişim kurabileceğiniz birini dahi bulamayabilirsiniz.

Bunun için, orijinal saatinizi sadece güvenilirliği kanıtlanmış, sektörde belli bir yeri olan, büyük ve sağlam imaja sahip firmalardan almanız sizin için en iyisi olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.