Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kol Saati Parçaları Nelerdir?
11.01.2022

Kol Saati Parçaları Nelerdir?

Kol Saati Parçaları Nelerdir?

Kol saatleri, her yaş grubunun severek kullandığı ve ömür boyunca kolunda taşımaktan vazgeçemediği aksesuarlarımızdan. Günümüz trendlerinde, saat modası da çok çeşitli saat modelleri piyasaya sunarken akımları takip etmek ve güncel kalmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Lüks saat markaları, her sezon çok daha farklı saat modelleri tanıtıyor ve saatlerde trendler her geçen gün değişiyor. Tasarımcılar, yeni sezon saatlerde genellikle parçaların yerleriyle oynuyor ve boyutlarını değiştiriyor. Ayrıca rengarenk saat modelleri de saat severlerin ilgisini çekecek nitelikte farklı çeşit ve modellerde sunuluyor. Bütün bu değişik şekil ve biçimdeki saat modelini tanımak ve farklarını anlayabilmek için saatler hakkında birkaç şey bilmeniz gerekebilir. Eğer siz de saat kültürünü öğrenmek ve saatler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız başlamak için doğru yerdesiniz.

Kol saati modelleri çok çeşitli şekillerde sunulabilir. Bu çeşitliliğe saatin çalışma prensibi, mekanizması ve parçalarının aldığı şekil ve biçimler sebep olur. İlk iki faktör saatin yapısal tasarımında etki sahibi olurken, şekil ve biçimsel tasarım tamamen saatin görünüşüyle ilgilidir ve estetik amaçlıdır. Kol saati parçalarını öğrenmek için parça tasarımlarının neler olduğunu da bilmek ve saatleri buna göre tanıyabilmek gerekmektedir. 

kol saati parçaları

Saat Parça İsimleri Nelerdir?

Saat modelleri yapısı ne olursa olsun, her zaman aynı parçalara sahiptir. Saat parça isimleri, kol saatiniz hangi özelliğe sahip olursa olsun, bütün modellerde aynı şekilde adlandırılır. Parçalarda yapılan tasarımsal veya işlevsel değişiklikler parçaları tanımanız için engel değildir çünkü bir kol saati temel olarak iki parçadan oluşur. Bütün saat modellerindeki en temel iki parça ismi saatin kasası ve kordonudur.

Saatin kasası; saatin çalışmasını sağlayan bütün yapısal sistemini ve göstergelerini barındıran bölümdür. Analog veya dijital olmak üzere iki çeşit kasa yapısı vardır. Dijital kasa saatlerde, saat elektrik sayesinde çalışır ve şarjlıdır. Akıllı saatler olarak da adlandırılan dijital saatler; akıllı telefonumuza bağlanarak, telefonumuzun bir uzantısı olarak arama yapmak veya bildirim almak gibi birçok farklı özelliğe sahip olabilirler. Saat kadranı dijital şekildedir ve üzerinde kontrol edebilmek için birçok tuş bulunur. Dijital saat kasaları genellikle köşeli forma sahip ve dokunmatik ekranlıdırlar.

Analog saatler ise; saat kadranı sayıları gösterecek şekilde yapılmıştır. Herkes daha ilkokul yıllarında saati akrep ve yelkovanın işaret ettiği sayılardan okumayı öğrenir. Bu şekilde okunan saatler analog saatlerdir. Analog saat modelleri; üç farklı mekanizmadan oluşlabilirler. Bunlar mekanik, quartz ve otomatik saat mekanizmalarıdır. Mekanik saat mekanizmalarında; saat, üzerindeki bir düğmeye basarak kurulurken, quartz mekanizmalarda düzeneğin çalışması için pil gereklidir. Otomatik saat mekanizmaları ise, siz bileğinize taktığınız anda çalışmaya başlayıp, çıkarınca duracak şekilde kurulmuştur.  Bunların yanında son dönemde, analog ve dijital hibrit saat modelleri de artmıştır. Bu tip kasalarda, analog saat kadranına ilaveten kadranın ortasında bir de dijital gösterge bulunur. Tabiki, saatin analog mekanizmasına ek olarak saat kasasında bir de dijital mekanizmayla birlikte. Hibrit modellerde, dijital gösterge ekranı sadece saati gösterir ve bunun yanında kronotmetre ve çeşitli sayaçlar gibi birkaç ek özelliği daha barındırır. Ancak bu modeller; dokunmatik ekran ve akıllı telefon uyumluluğu gerçekleştiremezler. Analog kasa saatler, birçok farklı tasarımda sunulabilir. Kare veya oval şekillerde, kocaman veya küçücük kadranlar saat tutkunlarının zevk ve tercihine bırakılmıştır. Saat kasaları; gümüş, altın veya rose gibi metal renkler veya direkt altın suyuna batırılmış şekillde olabilir. Metal kasaların yanı sıra, rengarenk ve desenli plastik veya seramik kasalar da mevcuttur. Günümüzde, tasarımcılar farklı malzemelerden dayanıklı aksesuarlar üretmeyi seviyorlar. Bu yüzden saat markaları ve tasarımcıların sunduğu saat modellerinin arasında sedef gibi çok çeşitli malzemelerden üretilmiş saat kasaları da bulmanız mümkündür. Saat kasasının iki kenarında bulunan ve saat kordonunu takmaya yarayan metal parçalara, boynuz adı verilir.

Saatin bütün yapısal düzeneğinin bulunduğu bölgeye ise makine adı verilir. Saatin makinesinin olduğu bölge saat kadranına vidalıdır. Analog makinelerde; mekanik ve otomatik mekanizmalı saatlerin düzeneğinde bozulma meydana gelmesi sonucu makine açılıp saat parçaları değiştirilebilir. Ancak, quartz mekanizmalı saat modelleri seri üretim oldukları için arızalanmaları durumunda bütün makinenin değişmesi gerekir.

Kol Saati Parça İsimleri

  • Zemberek: Otomatik mekanizmalarda, kurma kolu vasıtasıyla gerilip saatin bütün düzeneğine hareket kazandıran parçadır. Otomatik saatlere; bu şekilde gerekli enerji sağlanmazsa, bileğimizdeyken gene çalışırlar ancak saati çıkarınca dururlar.
  • Dişli Takımı: Bu parçalar saatin balans çarkına gücü taşırlar. Dişli takımı ayrıca; saniye, dakika ve saati birleştirerek saatin doğru gösterilmesini sağlar. Birçok dişli çarkın birleştirilmesiyle elde edilen mekanizma oldukça hassas bir yapıya sahiptir.
  • Balans Çarkı: Zamanın takip edilmesi konusundaki en önemli parçadır. Makinenin içinde sürekli olarak ileri ve geri hareket ederek saatin içinde bir sarkaç görevi görür ve bu yöntemle saat biriminin sayılması gerçekleşir.
  • Maşa: Saat sisteminde kalp görevini görür. Kolları vasıtasıyla, balans çarkının hareketini düzenler. Saatlerde duyulan tik-tok sesi de bu parçadan gelir.

Saat Kordon Parça İsimleri

Kol saati parçaları arasında estetik olarak en çok çeşitliliğe sahip saat parçası, kordondur. Saat kasasındaki boynuzlara sabitlenerek, saatin bilekte durmasını sağlayan bu parçaya saat kayışı veya saat kordonu denir. Genellikle; deri, silikon veya çelik gibi malzemelerden üretilen bu parça çok çeşitli renklere de sahip olabilir. Saatin tasarımındaki en etkili parçadır. Gerçek veya suni deri çeşitlerinde renkli ve desenli deriler kullanılabilir. Ayrıca, metal saat kordonları altın suyuna batırılmış şekilde lüks seçenekler de sunabilirler. Saat kordonunun rahatça bağlanabilmesi için üzerinde olan küçük parçaya ise toka adı verilir.

Sistemlerine ve özelliklerine bağlı olarak daha birçok farklı parça barındırabilen kol saati modellerinde saat parça isimleri genel olarak bu şekilde gösterilebilir.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.