sadsad x
asdasd

Kol Saati Nasıl Ayarlanır?

Kol Saati Nasıl Ayarlanır?

Moda markaları, piyasaya sundukları farklı çeşitlerdeki saat modelleriyle her sezon saat severlerin ilgisini çekmeyi başarırlar. Teknolojinin de hayatımızın her alanına girdiği günümüzde, teknolojik akıllı saat modellerinden lüks markaların üstün kalite tasarımlarına kadar birçok seçenek saat tutkunlarını cezbetmektedir. Saat kültürünü benimsemiş saat severler için seçenekler arasından ihtiyaçlarına uygun saati seçmek çok kolay olsa da, doğru saati seçmek her zaman o kadar basit değildir. Kişiye uygun olmayan bir saat tasarımı, kullanımda zorluğa sebep olur. Kol saatleri, makine adı verilen ve mekanizmasının bulunduğu gövde parçasında birçok farklı sayaç taşıyabilirler ve bunların hepsini doğru kullanmayı bilmek için kol saatimizi iyi tanımamız gerekir. Özellikle takvim gibi mekanizmaların ayarlanması oldukça hassastır. Kol saatimizi doğru kullanmak için nasıl ayarlamamız gerektiğini gelin hep beraber öğrenelim.

Kol saatlerinde, saatin doğru gösterilmesi için kurulmaları gerekir. Farklı saat mekanizmaları farklı çeşitlerde kurulma ayarları gerektirebilir. Örneğin quartz mekanizmaya sahip pille çalışan saat modelleri, bir kere kurulduktan sonra pil bitene kadar bir daha kurma gerektirmez iken elle kurmalı saat modellerinin 24 saatte bir kurulmaları gerekir. Bu tür modelleri elinizle kurarak zembereğe güç verirsiniz. Bunun için zembereğin bağlı olduğu mekanizmayı çevirerek saat mekanizmasını kurmanız gerekir. Ancak bunu yaparken çok dikkatli ve hassas olmalısınız. Çünkü fazladan çevirdiğiniz bir tur, zembereğin kırılmasına ve saat içindeki dişli sisteminin bozulmasına sebep olabilir.

Otomatik mekanizmaya sahip saat modelleri durduğunda ise, ilk önce çevirme düğmesini 25-30 kere çevirip saatin içine enerji verilmesi gerekir. Bu tarz saatler, istediğiniz kadar kurabileceğiniz şekilde tasarlanmışlardır yani zemberekte kırılma riski yoktur. Otomatik saatlerde zemberek dolduğu zaman kendi içinde dönmeye devam eder. Bu şekilde sonsuz sayıda tur atma potansiyeline sahiptir ve bu açıdan kullanım rahatlığı sağlar.kol saati nasıl ayarlanır

Dijital Kol Saati Nasıl Ayarlanır?

Dijital kol saatleri, teknoloji meraklıları için son yılların yükselen trendi konumundadır. Akıllı telefonumuzla uyumlu çalışabilen dijital saat modelleri, birçok özelliğe erişmemizi sağlarken hayatımızı oldukça kolaylaştırırlar. Piyasada birçok farklı dijital kol saati modeli bulunmaktadır. Son yıllarda, lüks markalar da dijital saat modasına uyum sağlayarak çeşitli modelleri saat severlerin beğenisine sunmuşlardır.

Dijital saat modellerinde kadran, bir led ekrandan ibarettir. Led ekrandan ayarladığımız on iki ve yirmi dört saatlik dilimle saati okuyabiliriz. Dijital ekranlı saatlerin dokunmatik ve butonlu gibi seçenekleri olabilir. Dokunmatik ekranlı saatlerde, bütün ayarlamalar ekrana çeşitli ritimlerde dokunarak veya basılı tutarak yapılırken; butonlu dijital saatlerde, saat, tarih ve senkronizasyon gibi ayarlamalar butonlar vasıtasıyla yapılır. Bu gibi ayarlamalar, saatin temel özellikleri doğrultusunda kolayca yapılabilir.

Akıllı telefonumuzla uyumlu saatlerin, ileri düzeydeki özelliklerini ayarlamak ise senkronizasyon vasıtasıyla olur. Bunun için, akıllı saatimizin bluetooth özelliğini açarak akıllı telefonumuzla eşlememiz gerekir. Bluetooth vasıtasıyla eşlenen cihazlar, senkronize olmuş olurlar. Bir kere senkronize olan bir akıllı saat, genellikle telefonumuzun sahip olduğu çoğu fonksiyonu yapabilme becerisine erişir. Senkronize olmuş bir akıllı saat ile aramalarınızı ve bildirimlerinizi yönetebilir, sosyal medyanızı kontrol edebilirsiniz.

Bazı dijital saatler, Wireless Powershell özellikleri sayesinde senkronizasyon vasıtasıyla şarj bile olabilirler. Saatinizde bütün bu özellikleri ayarlayabilmek için ekranı veya buton kombinasyonlarını kullanmayı bilmeniz gerekir. Maalesef piyasada çok sayıda farklı marka ve modelde, çeşit çeşit dijital saat bulunduğundan hepsinin standart bir ayarlama şekli yoktur. Markaların farklı dijital saat modelleri, kendilerine özgü şekillerde ayarlanabilirler. Bunun için, oldukça hassas olan dijital saatinizi ayarlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzunu okumanız tavsiye edilir.

Kol Saatlerinde Tarih Ayarlama

Gene dijital veya analog olmasına göre kol saatlerinde tarih, çok çeşitli şekillerde ayarlanabilir. Analog saatlerde, genellikle tepe düğmesi vasıtasıyla ayarlanır. Ancak tarih ayarlamak, oldukça hassasiyet isteyen bir iştir ve tepe düğmesinin özenle tutulması gerekir. Analog kol saat mekanizmaları kurulu birçok dişli sisteminden oluştukları için, saat makinesindeki dişlilerin çalışma sistemini bozmadan ayarlama yapmak çok önemlidir.

Tarih ayarlama, saniye kolu on ikinin üzerindeyken tepe düğmesinin çekiş pozisyonuna getirilmesiyle yapılır. Daha sonra gün ibresi, istediğiniz güne gelene kadar akrep ve yelkovan saat yönüne doğru çevirilir. Bu şekilde aynı zamanda saati de ayarlarız ve tepe düğmesini tekrar eski pozisyonuna getirerek ayarlamamızı tamamlamış oluruz.

Bazı analog modellerde ise, 12 saatlik dilim tammalandığı vakit tarih atacak şekilde ayarlıdır. Bu ayarı kullanarak, saat kurma halkasını istediğimiz kadar çevirerek tarihi ayarlamamız mümkündür. Ancak elle kurulan saat modellerinde, zembereğin kırılması riskine karşı döndürme halkasını çevirmekten kaçınmamız gerekir.

Dijital saatlerde ise bu ayar ekranda tarih yazan yere dokunarak yapılabilir. Tarihi seçtikten sonra gelen listeden, istediğimiz zamanı seçerek dijital saatimizi ayarlayabiliriz. Butonlu dijital saat modellerinde ise, sağ ve sol butonları kullanarak tarih ayarına ulaşabiliriz. Gene butonlara seri bir şekilde basarak, istediğimiz saat dilimini seçer ve onay vererek ayarlamamızı yapmış oluruz.

Lüks markaların son yıllarda oldukça sevdiği tasarımlardan olan, hibrit saat modelleri farklı prensiplerde kullanım fonksiyonlarına sahiptirler. Genellikle hem analog hem de dijital ekrana sahip olan bu hibrit modeller, kullanım kolaylığı sağlayan düğmelerle birlikte tasarlanırlar. Bu modellerde, tarih ve takvim göstegesine ait olan düğmeyi kullanarak ayarlama yapabilmek çok kolaydır.

Kol saatlerinde takvim ayarı oldukça hassas bir ayardır. Özellikle analog modellerde takvim ayarı yapılırken, tepe düğmesinin kırılması sorunu ile çok karşılaşılır.

Otomatik Kol Saati Ayarlama

Otomatik mekanizmaya sahip saat modellerinde, öncelikle zembereğe güç verilmesi için kurma halkasının üst üste çevrilmesi gerekir. Daha sonra kendi içinde dönebilecek enerjiye sahip olan zemberek enerji dolduğunda, kurma halkası bir kademe çekilerek saat ayarlaması yapılır. Gece gündüz indikatörü olmayan modellerde, tarih ayarlaması tur attırarak yapılabilir. Ancak bazı modellerde, ayarlamalar tarih göstergesini kullanmaya yarayan düğmeler vasıtasıyla yapılır.

Tarih ve saat ayarlamaları markadan markaya ve modelden modele değişiklik gösterdiği ve oldukça hassas mekanizmalara sahip oldukları için mutlaka bir profesyonel tarafından yapılması veya kol saati ayarlama işlemi yapılmadan önce mutlaka araştırma yapılması tavsiye edilir.

World Axess Bonus Maximum Card Finans Advantage Visa Master Card
Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.