Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Dokunmatik Saat Nasıl Ayarlanır?
12.01.2022

Dokunmatik Saat Nasıl Ayarlanır?

Dokunmatik Saat Nasıl Ayarlanır?

Teknolojinin gelişimi 21. yüzyılın ilk yılları ile birlikte çok ciddi seviyeleri ilerlemiştir. Yaşanan bu gelişimden tüm teknolojik aletler nasibini almıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan özelliklerden bir tanesi ise dokunmatik fonksiyondur. Dokunmatik fonksiyon, teknolojinin gelişimi ile birlikte neredeyse tüm teknolojik aletlerde kullanılan prensiplerden bir tanesi olmuştur. Cep telefonları ile zirve noktasına ulaşan bu prensibin son yıllarda kol saatlerinde çok daha fazla kullanıldığını belirtmekte fayda olacaktır. Peki dokunmatik saat nasıl ayarlanır?

 

Dokunmatik saatler insan yaşamını birçok noktada oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında gittikçe küçülmeye giden teknolojik aletlerin kola takılır olabilmesi kol saatlerini daha ilgi çekici kılarken; birçok telefon markası tarafından kol saati üretimleri de yapılmaktadır. Saat markalarının da bu anlamda önemli adımlar attığını belirtmekle birlikte; özellikle dokunmatik kol saatlerin son yıllarda oldukça revaçta olduğunu söylemek gerekmektedir. Ancak bu saatlerin ayarlanması ise bazı farklı temas veya kullanış gerektirebilmektedir.

 

Dokunmatik Saatte Zaman ve Tarih Nasıl Ayarlanır?

Dokunmatik saatlerin çalışma prensipleri markadan markaya farklıdır. Bu farklılıklar ise saatlerin ayarlanmasında da değişkenlikler gösterir; ancak dokunmatik saatlerin saat ve tarih ayarlamaları ise genellikle aynı mantık veya prensip üzerinden yürümektedir. Dokunmatik saatler genel hatlarıyla dijital özellikte bulunan saatlerdir. Bu sayede ekranda saat göstergesi ile birlikte ekstradan fonksiyonlara bazı modellerde rastlanır. Bu nedenle ek fonksiyonlar için saatin menü bölümleri veya hızlı geçiş araçları kullanılabilir.

 

Saatin ek göstergeleri arasında görülebilen takvim ayarlanması da saat gibi ayarlanabilmektedir. Bu ayarlamaları yapabilmek için öncelikle saatin ara yüz ışığının açılması gerekir. Işığın açılması bazı saatlerde ekrana dokunarak, bazı saatlerde ise ek bir manuel tuşla yapılabilmektedir. Bu adımdan sonra ise saatin zaman veya takvim bölgesine gelerek buraya belli bir süre basılı tutulmalıdır. Basılı tutulan bölgede değişimler bu sayede kolaylıkla yapılabilmektedir. Saatlerde saat, dakika ve saniye böyle değiştirilebilir olmakla birlikte; gün ay ve yıl farklılıkları da bu yolla sağlanır.

 

Dokunmatik Saatler Su Geçirir Mi?

Dokunmatik veya normal saat fark etmeksizin kol saatlerinde kullanıcıların ilk aradıkları özelliklerin başında saatin su geçirir / geçirmez özelliği olmaktadır. Bu özellik ATM adı verilen birim ile ölçülmekle birlikte saatin su geçirmezlik seviyesi buradan hesaplanır ve kullanıcılara aktarılır. Bu sayede saat tercihini yapacak olan kullanıcılar ATM seviyesine göre saat seçmektedirler. Bunun yanında dokunmatik saatlerin su geçirir / geçirmez özelliğini merak eden kullanıcılar için de net bir cevap vermek söz konusu değildir; ancak saatin dokunmatik olması saatin su geçirir / geçirmez özelliği ile bağlantılı değildir bilgisi verilebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.